Aké farebné tóny
Všeobecne známe pravidlo hovorí, že menšia izba či byt, či tmavšie priestory orientované na sever je vhodné vymaľovať svetlejšími farbami alebo bielou, aby sme ich opticky zväčšili a presvietili. Tohtoročným trendom sú svetlé tóny, ktoré vychádzajú z bieleho základu. Pochopiteľne je tiež dôležité rešpektovať osobný vkus a predovšetkým prirodzenosť a temperament obyvateľov domu. Energickí ľudia sa potrebujú po príchode domov upokojiť, preto radšej volia studené farby, ako je modrá, zelená alebo hnedá. Biela, žltá a oranžová farba naopak dodávajú energiu. Studené tóny je vhodné voliť pre pracovne a spálne, teplé do jedálni, kuchýň a chodieb. Čo všetko je možné z tejto farby zotrieť? Takmer čokoľvek, zhodujú sa odborníci. S handrou, vodou a saponátom ide dole zo steny špenát či kečup z jedálne, šmuhy od topánok z predsiene, obrázky namaľované pastelkami z detských izieb či odtlačok psích labiek. Teda šmuhy, kvôli ktorým by ste sa pri využití klasických farieb už museli brať do ruky farbu a štetec.
Koľko farby kúpiť
Potrebné množstvo farby vypočítame z výmery natieraných plôch a údajov o priemernej výdatnosti. Teda koľko metrov plochy, často stanovej v intervale od do, možno vymaľovať 1 litrom konkrétnej farby, ktoré bývajú uvedené na obale alebo technickom liste farby. Platí tu pravidlo. Čím hrubší povrch natieram, tým väčšie množstvo farby budem potrebovať a musím sa riadiť spodnou odporúčanou hranicou výdatnosti.
Štetec alebo valček?
Kým rohy miestností , priestory okolo vypínačov, zásuviek, kuchynských liniek a ďalšie detaily je lepšie natrieť štetcom, pre väčšie plochy je vhodnejší valček. V rámci samotného vymaľovania je správny remeselný postup v miestnosti v smere hodinových ručičiek a z roku. Začíname stropom, až potom prídu na rad steny. Najskôr natrieme detaily štetcom a následne valčekom plochy.