Cenzúra na internete: Je Slovensko dostatočne slobodnou krajinou?

Posted on 15. 9. 2018 by

K téme internet sa určite viaže i téma sloboda a spojenie týchto dvoch pojmov tvorí zaujímavú a pomerne často diskutovanú problematiku. Na jednej strane sme informovaní, aké nám dáva internet široké možnosti a príležitosti, ako sa jeho pomocou môžeme dozvedieť aktuálne aj historické informácie či názory, no z druhej strany počujeme nespokojnosť o cenzúre, zavádzaní, polopravdách a zákazoch publikovania politicky nekorektných tém a príspevkov.

média

Myslím si, že táto moja charakteristika internetu a slobody sa týka internetu celkovo, ale i napriek tomu existujú v tejto problematike rozdiely a "online sloboda" nemá všade rovnakú podobu, ani rovnaké hranice. Záleží totiž aj od toho, na aký štát a jeho vládne zriadenie sa pozrieme a cenzúra tak môže mať odlišnú formu, respektíve môže byť zaujatá voči témam, ktoré sú v inej krajine kľudne povolené. Ako som už naznačil, rozdiel je aj v miere a hraniciach tejto slobody, zatiaľ čo na niektorých územiach je sloboda internetu možno 99%-ná, niekde pripomína prísny režim, kedy vlastne takmer akákoľvek civilizovaná téma robí nepríjemnosti a musí zostať tabu.

veřejné

Po tomto rozbore tak nadišiel správny čas, aby sme sa pozreli, ako sú na tom rôzne krajiny sveta a nezabudnime spomenúť fakt, že Slovensko je podľa štatistík spoločnosti vpnMentor z pohľadu "slobodného internetu" na 20. priečke a Česko tesne na 23-tej, čo sú pomerne vysoké umiestnenia, nakoľko  prieskum sa týkal až 179 krajín.

  • Vyššie umiestnenie v rebríčku v tomto prípade značí krajinu s väčšou slobodou.

Slovenská a Česká republika sú tak z tohto pohľadu relatívne slobodné krajiny, ktorých sa tak, ako ostatných krajín Eú dotýka predovšetkým zákaz spochybňovať históriu, namä čo sa týka Holocaustu, nacistického Nemecka, ale aj komunizmu a zákaz pridávať nenávistné príspevky. Prísnejšie je to i s prevázkovaním online hazardu. Naopak sloboda je v týchto krajinách údajne vysoká aj z pohľadu možnosti sťahovania Torrent a ostatných free súborov, ako i možnosti používať vládou nekontrolovaný vyhľadávač Seznam (.cz).

čína

V prieskume najhoršie dopadli Severná Kórea, Irán, Taiwan, Čína a Vietnam, naopak najliberálnejšími krajinami sú v online svete Estónsko, Island, USA, Kanada a Nemecko. Iná situácia je v Jemeni, Saudskej Arábii a Sýrii z dôvodu náboženskej cenzúry. A čo sa týka Moldavska, Veľkej Británie a Grécka, tu sa zákaz a cenzúra vzťahujú predovšetkým na pornografické stránky.